21 Haziran 2024

AKRABA EVLİLİĞİNİN TEHLİKELERİ:

AKRABA EVLİLİĞİNİN TEHLİKELERİ:

1970/1987/1988/2003 ve 2004 senelerinde yaklaşık 68,000 kişide yapılan araştırmalara göre, Türkiye test edilen 72 ülke arasında Afrika ve ortadoğudaki ülkelerden sonra yüzde 21.1 ile çok yüksek bir akraba evliliği oranına sahip. Hindistan’daki aile veliliklerinin oranı ise yüzde 24.7, yani bizden pek farklı değil.Durumun ciddiyetini anlamak için ise olaya şöyle bakalım, Türkiye’de her 5 kişiden biri akrabası ile evli, bu da yaklaşık 15.6 MİLYON insan ediyor.. Ülkemizde birçok insan amca-oğlu, hala-kızı diye adlandırdıkları kuzenleri ile ne kadar yakın akraba olduklarının farkında değil, hatta dünyanın heryerinde akraba evliliği ensest olarak tanımlanırken bizim toplumumuzda normal karşılanıyor.

. Hepimiz annemizden ve babamızdan aynı genin birer kopyasını alırız, ve eğer anne babamız akraba ise aynı hastalıklı kopyadan hem anne hem baba tarafından almamız çok yüksek bir ihtimal. Akraba evliliğinden doğan çocuklar ile ilgili analiz ise şöyle:

- Birinci Derece (kuzen ve daha yakın akraba) akraba evliliğinden doğan çocukların yüzde 40’ı otozomal çekinik hastalıklar, fiziksel özürlere sebep olan hastalıklar ve ileri derecede zeka geriliği gibi hastalıklar ile doğuyorlar.
- Akraba evliliğinin sonucu olarak doğan çocukların yüzde 50’si yani YARISI erken ölüm, ciddi doğum kusurları ve piskolojik dengesizlik/zeka geriliği yaşıyor.

Türkiye’de bilgilendirmemiz gereken MİLYONLARCA insan var, lütfen bu gönderiyi paylaşarak ve tanıdıklarınıza okuduklarınızı anlatarak akraba evliliğine dur deyin, çocuklarımız sağlıklı doğsun.

Kaynaklar:
https://lesacreduprintemps19.files.wordpress.com/…/inbreedi…

http://listverse.com/…/05/22/10-incendiary-facts-about-inc…/

Derleyip çeviren: Selin Özgür

Kaynak: 

https://lesacreduprintemps19.files.wordpress.com/…/inbreedi… http://listverse.com/…/05/22/10-incendiary-facts-about-inc…/