27 Eylül 2022

Neden Kuruldu ?

“ÇOCUKLAR BÜYÜKLERİN KÜÇÜK BİRER MODELİ DEĞİL, AYRI ÖZELLİKLERE SAHİP VARLIKLARDIR. ONLARA YAKLAŞIM DA FARKLI OLMALIDIR.”

Bu sözler, çocuklar için kurulan vakfımızın kuruluş nedenini de açıklamaktadır. Erişkin hastalara göre sayıca daha az olan, ancak büyüme ve eğitimi de içeren bir dönemde böbrek hastalığına yakalanan çocukların ve ailelerinin karşılarına büyük sorunlar çıkmaktadır.

Ülkemiz de bir çok vakıf ve dernek devletin üzerinde ki yükün bir bölümünü üstlenmek amacıyla kurulmuştur. Amaç her şeyi devletten beklemek değil ülkemizde olanaklarının doğrultusunda en iyiye ulaşmak arzusudur. Çocuk Böbrek Vakfı, bu düşünceyle yola çıkarak 1997 yılında Prof.Dr. Faik Tanman başkanlığında 61 kurucu üyeyle böbrek hastası çocuklara maddi ve manevi her türlü yardımda bulunmaya çalışmak amacıyla kurulmuştur. 2006 yılında yenilenen vakıf senedi ile kurucu üye sayısı 71 kişi olmuştur.

2000 yılında böbrek hastası çocuklara ve gençlere daha iyi hizmet vermek, onlara daha iyi bir ortam sağlamak amacıyla Bakırköy Belediyesi’nin katkılarıyla E-5 Karayolu Üzeri, Lepra Hastanesi yolu Bakırköy adresinde Eğitim, Kültür ve Psiko-Sosyal Rehabilitasyon merkezi açılmıştır. Burada 8 yıldır kendi böbrekleri ile yaşayamayan böbrek yetersizlikli çocuklara ve gençlere hizmet verilmektedir.

 

Amaç onları; daha üretken,ve daha mutlu olarak kendilerine ve topluma kazandırmaktır.

 • Bakırköy Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından vakıfda görevlendirilen el sanatları öğretmeni alanında hizmet vermektedir. Yapılan ürünler çeşitli alışveriş merkezleri ve fuarlar da açılan stantlar da satışa sunulmaktadır. Elde edilen gelir el emeği bedeli ve atölye malzemesi olarak çocuklara geri dönmektedir.
 • Rahatsızlığı nedeniyle okula devam edemeyen çocuklar ve gençler yeniden öğrenimlerine devam etmeleri için yönlendirilmektedirler. Gençlerin büyük bir kısmı açık öğretime devam etmektedir. Bu konuyla ilgili çocukların dershanelere ücretsiz olarak kayıtları yaptırılmıştır.
 • Güncel olaylar ve özellikle sağlık konuları üzerinde sohbet toplantıları yapılmaktadır.
 • Çocukların ve gençlerin eğitimi için vakıf servis aracı ile kendi imkanları ile gelemeyen üyelere hizmet verilmektedir.
 • Gönüllü tiyatro hocası vakıfda tiyatro grubu oluşturmuştur. Böbrek hastası gençlerin oynadığı oyunlar çeşitli sahnelerde sergilenmiştir.
 • Geziler ve sosyal programlar düzenleyerek çocukların hem morallerini yükseltmekte hem de eğitimlerine yardımcı olunmaktadır. Bu etkinlikler:
 • Tiyatro, sinema, müze ziyaretleri, sergiler, konserler, doğa gezileri, şehirlerarası geziler, Vakfın moral yemekleri ve çeşitli eğlenceleri şeklindedir.

Elbette ki bunlar vakıfda verilen hizmetlerin sadece özetidir.

 

Bir de yapılmak istenilenler var. Bunlar;

 • Vakıf merkezini daha kullanışlı daha geniş bir ortam haline getirmek ve diyaliz tedavisi uygulamak.
 • Psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının yardımıyla hasta çocuklara ve ailelere daha iyi hizmet vererek, psiko-sosyal destek sağlamak.
 • Biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuvarları ile erken tanı ve yönlendirme merkezi oluşturmak.
 • Vakıf Kuruluşundan bu yana ana proje olan Umut Köyü’nü gerçekleştirmektir.

Çocuk Böbrek Vakfı, Eğitim, Kültür ve Psiko-Sosyal Rehabilitasyon Merkezimizde Umut Köyü’nün küçük bir modeli yapılmaya çalışıldı ve amaçlanan sağlık hizmeti de verildiğinde Umut Köyü’ne bir adım daha yaklaşılmış olacaktır.