31 Ekim 2020

Bir Tuğla Da Siz Koyun

Yayın organı: 
Gazete
Yayınlama Tarihi: 
Salı, 11 Mayıs, 1999

Ayşe BAYRAKTAR
Çocuk Böbrek Vakfı, Umut Köyü Projesi'yle böbrek hastası çocukların eğitim ve tedavilerini aynı çatı altında sürdürebilecekleri bir rehabilitasyon merkezi kurmayı amaçlıyor. Projenin gerçekleşmesi için 5 milyon dolara ihtiyaç var.

‘‘Amacımız, çocukları yalnızca yaşatmakla kalmayıp, hayatlarını da yaşanılır kılmaya çalışmak. Böyle günlerde onları mutlu görmek bizim daha coşkuyla çalışmamızı sağlıyor.’’ Çocuk Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faik Tanman, herkesi böbrek hastası çocuklar için yürütülen ‘‘1 Milyon Tuğla Kampanyası'na çağırıyor. Kampanya sonunda, Çatalca'da 40-50 dönümlük, ağaçlıklı bir arazi üzerine Umut Köyü adı altında bir merkezin kurulması amaçlanıyor.

Merkezin kuruluş amacı, çocuk böbrek hastalıklarını tedavi etmenin yanı sıra, onları topluma kazandırmaya yönelik eğitim olanakları sağlayıp sosyal faaliyetler gerçekleştirmek. Bu amaçla merkezde şu bölümlerin bulunması tasarlanıyor: 12 diyaliz makinesinin bulunduğu bir diyaliz salonu, yemekhane, mutfak, kütüphane, jimnastik ve masa tenisi salonu, değişik yaş gruplarındaki çocukların eğitimi için dersaneler, ameliyathane, klinik, revir, muayene odaları, bazı aileler için motel tarzı daireler ve laboratuvarlar... Ayrıca İstanbul dışından gelen ailelerin kalabilecekleri ayrı bir bölüm de düşünülmüş.

Umut Köyü Projesi'nin amacı, tedavileri nedeniyle eğitimlerini aksatmak zorunda kalan böbrek hastası çocuklara aynı çatı altında her iki hizmeti de verebilmek. Vakıf Başkanı Faik Tanman bu konuda şöyle konuşuyor: ‘‘İstanbul'da 100-150 tane böbrek hastası çocuk var. Bu çocuklar haftada üç gün diyaliz seansları için hastaneye geliyorlar, dolayısıyla eğitimleri aksıyor. Ailelerin hastalarla birlikte saatlerce hastanede kalmaları da önemli bir iş kaybına yol açıyor. Yapılacak merkezle bu sorunlar ortadan kalkacak. Böylece bu çocuklar hayatlarını kazanabilecek eğitimi almış olarak toplumda kendilerine yer edinebilecekler. Aileleri, iş kaybına uğramadan hayatlarını sürdürüp diğer çocuklarına zaman ayırabilecekler.’’

Tanman, merkezin sağlayacağı diğer avantajları şöyle sıralıyor:

‘‘Türkiye'de sağlık alanında dört sektör var: Emekli Sandığı, Bağkur, SSK, Yeşil Kart. Bu sektörler şu ya da bu şekilde diyaliz tedavisini üstleniyorlar. Yani Türkiye'de her böbrek hastası diyaliz tedavisi görebiliyor. Fakat hasta yakınları bu kurumlardan ilaç alabilmek için türlü sıkıntılar yaşıyorlar. Yapılacak merkezde bu ilaçlar toplu halde bulunacak ve bu kurumlar da buradan ilaç temin edebilecekler.’’

Vakıf otomobillendirdi!

1997 yılında böbrek hastası çocuklara maddi ve manevi her türlü yardımda bulunmak üzere kurulan Çocuk Böbrek Vakfı'nın faaliyetleri bununla sınırlı değil. Vakıf, organ bağışı kampanyalarına destek olmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüyor. Ayrıca zaman zaman çeşitli kuruluşlarla işbirliği yaparak böbrek hastası çocukların hayallerini gerçekleştiriyor. Mart 1994'ten beri annesinin böbreği ile yaşayan 19 yaşındaki Banu Çınar da bu şanslı gençlerden. Üniversite sınavlarını hazıranan Çınar'ın sürücü belgesini aldığı tarihten itibaren en büyük isteği bir otomobile sahip olmaktı. Vakıf, Daewoo Türkiye Distribütörü Boronkay'la bağlantı kurarak, Banu'nun arzusunu gerçekleştirmesine destek oldu. Banu Çınar, Çocuk Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu'nun da hazır bulunduğu törenden yeni otomobiline binerek ayrıldı.

 

Kampanyaya nasıl katılacaksınız

Kampanyaya katılmak için en az bir tuğla satın almak yetiyor. Tuğla sahiplerinin isimleri, rehabilitasyon merkezinin kapısıda ‘‘Onur Köşesi’’ adı altında yer alacak. Bir tuğlanın fiyatı 5 dolar (1.5 milyon TL) olarak belirlenmiş. Umut Köyü Projesi'nin gerçekleştirilebilmesi için 5 milyon dolar gerekiyor.

Çocuk Böbrek Vakfı Tel: (0212) 288 36 72
Hesap No: Vakıfbank Şehremini Şubesi, Çocuk Böbrek Vakfı, 2031 766