31 Ekim 2020

Hürriyet

Yayın organı: 
Gazete
Yayınlama Tarihi: 
Perşembe, 8 Ocak, 2004

18 bin çocuğa umut 

Çocuk Böbrek Vakfı, Türkiye'de böbrek yetmezliği çeken ve sayıları her geçen gün artan hastalar için yeni bir umut kapısı olacak Çocuk Diyaliz Köyü'nün temelini ekim ayında atacak. Bu projenin hayata geçirilmesi için inşaat bedeli olarak beş milyon dolar gerekiyor. Vakıf bu paranın toplanmasını bekliyor.

Türkiye'de böbrek yetmezliği yüzünden ölümle pençeleşen 18 binden fazla çocuk var. Pınar Güven de böbrek yetmezliğinden yaşamını yitiren çocuklardan yanlızca biriydi. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında yaşamını yitirdiğinde ise henüz 16 yaşındaydı. Başka çocukların da onunla aynı sonu yaşamaması için o yıl İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Kliniği Nöroşirurji Bölümü tarafından Çocuk Böbrek Vakfı kuruldu.

Bu vakıf, böbrek hastası çocuklara maddi ve manevi her türlü yardımda bulunmaya çalışmak üzere kurulmuş gönüllü bir kuruluş. Amaçları ise şöyle: Tedavi ve rehabilitasyon merkezi kurarak hastaların tedavilerini çağdaş düzeyde sağlamaya çalışmak... Onları eğitmek... Organ naklini yaygınlaştırmak için gönüllülerin koordinasyonunu gerçekleştirmek... Böbrek hastalarını azaltmak ve daha iyi tedavi olanakları sağlamak konusunda yapılan araştırmalara destek vermek...

Böbrek hastası çocuklara fiziksel tedavilerinin yanısıra eğitim ve psikolojik destek vermek ve yarınlar hazırlamak; hasta çocuk ailelerini eğiten paneller ve seminerler düzenlemek üzere bir yatılı dializ merkezi inşa etmek de vakfın amaçları arasında. Vakfın bu amaçla Çatalca'da ağaçlıklı 50 dönümlük bir arazinin üzerine kuracağı merkezin adı ‘‘Çocuk Böbrek Vakfı Umut Köyü’’ olacak.

100 BÖBREK HASTASI
Organ bağışlarını hep gündemde tutacak, böbrek hastası çocukları sağlıklı bir yaşam olanağı sunacak ve aileler için bir kurtuluş umudu olacak vakfın başkanlığını Prof. Dr. Faik Tanman yürütüyor: ‘‘Yatılı Diyaliz Merkezi ile çocukların eğitimleri daha iyi olacak. Bağımlılıkları azalacak, mesleki eğitim alacaklar. Sağlık personelinin gözetiminde olmaları nedeniyle diyete ve tedaviye azami dikkat edilecek.

Benzer hastalığı olan kişiler arasında daha rahat yaşama koşullarının sağlanmasına yarayacak. Aileler ise iş kaybına uğramayacak ve diğer çocuklarına da zaman harcayabilecekler. Çocuklar hafta boyunca tedavi olacak, eğitimlerini görecek, dengeli olarak beslenecek, hafta sonlarını da aileleri ile geçirecekler.’’

Kuracakları tesisle 100 civarında böbrek hastası çocuğa tedavi, eğitim ve rehabilitasyon hizmeti sunmayı planlıyor vakıf. Proje 10 milyon dolar civarında dev bir bütçe gerektiriyor. Eğer Çocuk Böbrek Vakfı gerekli yardımı sağlayabilirse Çocuk Diyaliz Köyü'nün inşaatı 29 Ekim'de başlayacak ve üç yılda tamamlanacak. Böbrek yetmezliği çeken bir çocuğa yapılan harcama gözönüne alındığında Çocuk Diyaliz Köyü'nün ne denli büyük bir öneme sahip olduğu anlaşılıyor. Sosyal güvencesi yoksa haftada üç defa diyalize girmek zorunda olan hasta seans başına 10-12 milyon lira ödüyor. Hastanın yıllık gideri iki milyar liraya yaklaşıyor.

 

TEDAVİDEKİ ZORLUKLAR
İstanbul'da sayıları 100-150 arasında olan ve kronik böbrek yetmezliği nedeniyle devamlı diyaliz tedavisi görmeleri gereken çocuk yaş grubundaki hastaların tedavilerinin devamı büyük güçlükler içermekte. Çocukların haftada üç gün 4-5 saat süren diyaliz seansları için hastaneye gelmeleri gerekiyor. Bu tedavi gereksinmesi okula devamı aksatıyor. Aileler hastaları getirdikten sonra saatlerce hastanede kalıyorlar ve bu da büyük ölçüde iş kaybına yol açıyor. Çocuklar iyi bir eğitim alamamalarının yanında, fizik olarak yaşıtlarından daha zayıf olmaları nedeni ile normal hayatlarında sorunlarla karşılaşıyor, aile tarafından aşırı şekilde korunur hale geliyorlar.

Çocuk Böbrek Vakfı'na maddi ve manevi destekte bulunmak isterseniz, telefon: (0 212) 621 16 44 faks: (0 212) 621 16 43

Bir milyon tuğla projesi

Diyaliz Köyü projesini gerçekleştirmek için inşaat bedeli olarak beş milyon dolar gerekli. Bu tutarın geniş katılım görmesi ve yapılan bağışların, denetlenebilmesi, bağış fonunun güncel durumunun bilinmesi için uygulama bir proje çerçevesinde gerçekleşecek: Bir tuğla bedeli beş dolar (Bir milyon lira) olarak belirlenmiş. Döviz kurunda değişme olduğu takdirde, tuğla bedeli Türk Lirası olarak artacak ve hiçbir zaman beş dolar altına düşmeyecek. Bütün bağışçıların isimleri, kurulacak merkezde vakıf faaliyetleri sürdüğü sürece yaşayacak. Eğer bağışta bulunmak isterseniz, alacak olduğunuz tuğlaların nominal değerlerini Vakıfbank Şehremini Şubesi 2031766 numaralı hesaba yatırabilirsiniz...