23 Ekim 2020

Nilüfer SÜRMELİ

Doğum tarihi: 
20 Mayıs, 1981
Cinsiyeti: 
Kız
Kısa bilgi: 

NİLÜFER SÜRMELİ

 

20.05.1981 yılında İstanbul’da dünyaya gelmişim. 1988 yılında ilkokula başladım. 5 yıl sonra ilkokulu bitirdim. Ortaokula gitmek istemedim. Artık evdeydim. Ailem bana istersen devam et istersen dediler. Ben yok dedim.             
1995 yılının Haziran ayında rahatsızlandım ve hastane tahlillerinde kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Bize bundan sonra diyalize girmemin gerektiğini söylediler ama biz diyaliz nedir bilmiyorduk. 52 gün Samatya SSK hastanesinde yattım. Bu süre içerisinde hastane personeli çok iyi bakıyordu bize, moralimizin iyi olması için doktorlarımız bize destek oluyordu. Samatya hastanesi görevlileri bize bir liste verdi. Bu listede diyaliz merkezlerinin adresleri yazılıydı. Bu merkezlerden size en uygun olanı ile görüşün, hastanemize bildirin dediler. Bizde araştırdık. en uygun olarak Özgözükara Diyaliz Merkezi’ni seçtik. Samatya SSK hastanesine Özgözükara Diyaliz Merkezi’nin uygun olduğunu söyledik. Gerekli evrakları yapıp bize verdiler ve artık Özgözükara Diyaliz Merkezi’nde diyalize başladım. İlk zamanlar zorlandım ama sonra alıştım. Çünkü diyalizin hayat kurtardığını anlamıştım. Doktorlarım ve hemşire ablalarım ve tüm çalışanlar çok iyiydiler ve arkadaş edinmeye başladım. Artık canım sıkılmıyordu. Arkadaşlarım Hülya, Figen, Elif ve diğer arkadaşlarla aynı aileden gibi olmuştuk. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorduk. Bir gün diyaliz merkezinde doktor ablam Lale Gündoğdu bana neden organ nakli olmuyorsun diye sordu. Ailemin (anne, baba, kardeş) kan grupları uymadı dedim. O zaman kadavraya yazıl dedi. Ben korkuyordum kadavra tahlillerini yaptırmaktan. Bir gün annem dedi ki kadavra için hastaneye gidip yazılalım. Bende kabul ettim. İst. Ünv. Çapa Tıp Fak. hastanesine gidip tahlillerimi yaptırıp çapada yazıldım. (2001)
 Figen arkadaşım bir gün bana dedi ki Çocuk Böbrek Vakfı’na gidelim. Vakfa gittik Vakıfta aynı yaşıtımız olan Semra ile arkadaş olduk. Semra organ nakli olmuştu. Bizimle çok ilgileniyor ve bize moral veriyordu. Keşke daha önce bu vakfa gelseymişiz dedik. Vakıfta hocalarım ve arkadaşlarım ile tanıştım. Boş zamanlarımda vakfa gitmeye başladım. Artık vakıf sayesinde bir sosyal hayatım olmuştu. Buradan vakfa destek olan bağış yapan insanlara sonsuz teşekkür ediyorum. Çünkü vakfın bize hizmet vermesi onlar sayesinde oluyor.
 Kadavraya yazıldıktan 2,5 yıl sonra yani 07.12.2004 Salı günü akşam 17:33’de cep telefonu çaldı. Arayan kişi çapadan arıyoruz gelmeniz lazım dedi. Transplantasyon servisi (organ nakli servisi) gelin dedi. Dünyalar benim oldu çok sevindim. Hastaneye gittik doktorlarımız sizi çağırdık ama tahliller en uygun hangi hastamıza ise onlara nakil yapacağız dediler. Benimle birlikte 14 hasta çağrılmıştı hastaneye, o akşam bize eve gönderdiler. Yarın öğlen burada olun dediler. Ertesi gün ben diyalize gittim. Diyalizden çıktım, hastaneye gittik. Diğer hastalarda gelmişti. Sırayla tahlillerimiz yapıldı ve birer birer doktorlar görüşmeye çağırdılar hastaları, sıra bana geldi. Bir yakınınla içeri gel dediler, içeri girdik. Bana uygun olduğunu yani ameliyatı sana düşünüyoruz dediler. Çok sevindim. 45 dakika sonra ameliyata başlayacağız dediler. Diğer böbreğinde Songül’e nakil yapılmasına karar verildi. ATV televizyonu ameliyata girmeden ben ve Songül ile canlı yayında konuştu. Hepsine sonsuz teşekkürler. Evin tek kızıydım artık iki kızız. Ameliyata alındım nakil yapıldı. Ameliyat sonrası uyandığımda artık yeni bir hayat başlamıştı. Ameliyatı yapan doktorlarıma çok teşekkür ederim ve artık su içmemde kısıtlama olmayacaktı. Şu an 3 yıl oldu nakil olalı, burada organ bağışı yapan aileye Selçuk Uluergüven (Selçuk baba), Türkan Uluergüven (Türkan anne), Emre Uluergüven (Emre abi)’ e sonsuz teşekkür ediyorum ve kaybettiğimiz Eren Uluergüven’e Allah’tan rahmet diliyorum ve unutmayacağız. Mekanın cennet olsun Tüm insanları organ bağışı yapmaya bekliyoruz. 
Benim hastalığımın başlamasından bu güne kadar her zaman benimle olan aileme özellikle anneme sonsuz teşekkür ederim. 
Tüm arkadaşlarımı çok seviyorum. 
Allahtan herkese önce sağlık, huzur, mutluluk diliyorum ve bütün dilekleri kabul olsun.